Není pochyb o tom že Lightroom je nejpopulárnější software na úpravu fotek a převodu RAW souborů.

Byl jsem spokojeným uživatelem Lightroomu již od verze 3. Je to celkem schopný software. Není příliš drahý a je jednoduchý na naučení i používání. Snažím se dívat  na software, který používám na editaci fotek, jako na foto výbavu. Stejně jako na tělo, objektiv nebo dokonce i fotobatoh, který mi umožní cestovat s mojí výbavou déle a dál – na místa která jsem chtěl vždy objevit. Bylo by hloupé držet se svého setovýho objektivu který jste si pořídil ke svému prvnímu foťáku a nikdy nechtít něco lepšího.

Důvod proč jsem se rozhodl pro změnu byl více méně subjektivní. Ovlivněn mnoha recenzemi a zkušenostmi skvělých fotografů. Nejvíce rozhodovalo intiutivní prosředí, skvělá práce s barvami a určitá systematičnost celého softwaru. V tomto článku nechci srovnávat dva rozdílné softwary a ani nijak do hloubky se jimi zabývat. Chci jen přiblížit čím si mě Capture One získal a proč jsem si ho vybral.

1. Práce s barvami

Mnoho uživatelů upřednostňuje základní nastavení barev jakým Capture One převádí RAW dokumenty při importu. Považuji to za příjemný nikoliv pro mě rozhodující. Skoro vždy spíše začínám s co nejsurovějšími daty. Bez kontrastu bez jasných barev, nicméně co s nejvíce detaily ve stínech a světlých částí obrazu.
Obraz je sice plochý a barevně nevýrazný, ale já to považuji za nejlepší nastavení pro moje úpravy. Mluvíme-li o barvách toto je stránka v které Capture One exceluje. Můžete celkově barevně ladit/barvit obraz v úrovních stínů, polostínů a světel. Capture One nabízí příjemný nástroj pro úpravu pleťové barvy. Můžete upravovat jakoukoliv barvu zvlášť, případně si vytvořit masky podle barev které si definujete.

Capture One nabízí nástroje pro úpravu barev, které mi hodně v Ligtroomu chyběli a pro jejich úpravu jsem musel používat Photoshop. Díky tomu se zrychlila moje produktivita a za sebe múžu říct, že práce s barvami mě začala i víc bavit. Vetšinu úprav nyní dělám v Capture One a případně retuše následně ve Photoshopu. Někdy dokonce Photoshop ani nevyužiji. Né že bych Photoshop neměl rád, nebo v něm nerad dělal, ale práce bez exportů, přeukládání a dalších kroků mi přijde jednodušší a příjemnější.


2. Úprava expozice

Capture One nabízí vesměs stejné nástroje pro úpravu expozice jako Lightroom. Některé nesou jiné pojmenování, ale funkčně jsou si hodně podobné.
V mnoha recenzích se uživatelé vyjadřují kladněji k úpravám v oblasti stínů a světel oproti Ligtroomu. Jsou schopni z RAWu získat více informací.

Velice podařený nástroj je Luma Curve. Je to křivkový editor, ale oproti RGB křivkám neovlivňuje sytost barev. Je perfektní na detailní úpravu kontrastu.
Na tolik jsem si na něj zvykl, že ho využívám výhradně a RGB křivky používám zvlášť po kanálech R-G-B pouze pro barevnou korekci.

Ligtroom nabízí nástroj Clarity pro dodání ostrosti kontrastu. Capture One posunul tento nástroj dále a doplnil ho Micro kontrastem.

Ten funguje o mnoho lépe a nabízí několik nastavení:
Classic – je možné ho použít velmi dobře pro portréty. Pokud ho nastavíte do mínusových hodnot příjemně obraz zjemní.
Natural – je velmi precizní a jemně ovlivňuje barevnost. Hodí se nejvíc an portéty nebo zvířata
Neutral – je velmi precizní a vůbec neovlivňuje barevnost. Používá se nejvíce pro architekturu.
Punch – efekt je velmi silný a dost ovlivňuje barvu

3. Lokální úpravy

Lokální úpravy fungují hodně podobně jako v Lightroomu. Přez masky můžete upravovat barevnost, expozici, saturaci, ostrost apod. Velkou výhodou kterou Capture One nabízí je jak jsou organizovány a větší možnost úprav než v Ligtroomu. Oproti Ligtroomu můžete upravovat křivky a lokální barvy. Capture One vám nabízí jejich zprávu pomocí vrstev.  Nejsou to vrstvy s funkcemi jako ve Photoshopu, ale díky možnosti je pojmenovávat a vrstvit přez sebe v pořadí jaký chcete se stává práce s úpravami o hodně příjemnější.


4. Flexibilita pracovní plochy

V Capture One si můžete přizpůsobit cokoliv. Sami si můžete organizovat pracovní plochu. Nástroje zapnout, vypnout, přesunout pod záložky které chcete atd. Capture One je v tomto naprosto flexibilní a dovoluje vám si organizovat postup vaší práce i díky jeho editovatelnosti. Je to velmi příjemné a intiutivní. Sám jsem si upravil prostředí pro svou práci s nástrojema které využívám. Udělal jsem si zvvláštní pracovní prostředí pro barevnou a černobílou fotku abych měl po ruce opravdu jen ty nástroje které používám.


5. Rychlost

Nejsem profesionální fotograf. Nejsem pod tlakem termínů a ani nemusím čelit nespokojeným a náročným klientům. Můžu s klidem říct, že na vše co dělám mám spoustu času 🙂 . Z toho plyne že požadavky na rychlost softwaru nejsou pro mě tak podstatné. Přesto bych zmínil že Capture One podává lepší a rychlejší výkon při zpracování RAW souborů než poslední verze Lightroomu.

Konečné rozhodnutí

Múže to vypadat že Capture One v editaci naprosto vítězí nad Lightroom-em a co se týče Raw editorů je tou nejlepší volbou. No upřímně ne. Ale to nemohu říci ani o Lightroomu. Určitě mi chybí pár funkcí které Lightroom nabízí a funkcí které má z uživatelského hlediska lépe vyřešené. Mimo jiné je Capture One dražší a protože nepatří pod firmu velikosti Adobe, bude jeho základna uživatelů s čím je spojené i velká podpora tutoriálů a presetů menší.

Ale mě jednoduše práce s Capture One baví jako nikdy předtím. Mám pocit že zase něco tvořím. Nepřipadám si limitovaný a věřím že i kvalita mých fotek se hodně zlepšila.