David Drbal Auto focus with back button

Jak to funguje:

 Zjednodušeně zakážete funkci AF na spoušti a budete výhradně na ostření používat zadní tlačítko AF-L. Při namáčknutí spouště se AF neaktivuje, spoušť bude mít funkci jen na aktivaci závěrky. Určitě si řikáte jakou přidanou hodnotu to pro vás bude mít pokud budete nyní muset mít prsty na dvou ovladačích a upřímně zprvu to může být ne příliš intiutivní. Je to krok na víc a člověk si musí navyknout, že zaostřit a vytvořit snímek jsou dva úkoly které musí udělat.

Nicméně toto nastavení má více výhod než nevýhod a stejně si na něj za chvilku zvyknete. Za chvilku vám ani nepřijde nijak komplikovaný, spíše naopak.

1. Jednoduché "zamknutí" ostřícího bodu

Mít sloučenou funkci jak na ostření tak na expozici se múže zdát jako příjemné nastavení a hlavně pohodlné. Ukážu vám na příkladech včem vás to limituje a ve skutečnosti se to jeví naopak jako dost nepraktické.

Autofocus funguje pouze pokud je spoušť napůl zmáčknutá. Tento způsob funguje skvěle pokud fotíte ve stylu namířím – vyfotím. Pokud ale pracujete s kompozicí je tento styl dost limitující. Tlačítko musíte mít stále napůl zmáčknuté. Pokud ho pustíte tak fotoaparát znova při dalším zmáčknutí spouště přeostří. Držení tlačítka pro uchování focusu na místě kde chcete, třeba i několik sekund než subjekt který fotíte zaujme zajímavou pózu, může být dost otravné. Nehledě na komplikovanou prací s kompozicí. Kdy pro největší přesnost zaostříte na prostřední bod a upravujete kompozici v obraze. Musíte držet spoušť, nebo použít AF-L tlačítko, abz případně fotoaparát nepřeostřil zpět na střed.

2. Jednoduchá změna mezi automatickým ostřením a manuálním ostřením

Vesměs všechny nové objektivy nabízejí funkci ” manual focus override”. Jde o funkci kdy nemusíte na objektivu nebo těle přepínat mezi manuálním a automatickým ostřením a objektiv vám dovolí ostřit manuálně. Je to příjemná funkce i pro lidi kteří fotí výhradně s automatickým ostřením. Občas se dostanete do situace, kdy ostřící objekt je těžké zaostřit díky nepříznivému světlu, nebo je v takové situaci kdy fotoaparát stále ostří na objekty v jeho zorné blízkosti ( pták v koruně stromů apod. )

Tato funkce se pro vás stává nevyužitelnou pokud máte nastavené ostření na spoušti. Protože ikdyž vám objektiv dovolí přeostřit manuálně, v momentě kdy se dotknete spouště aby jste vytvořili snímek vám fotoaparát automaticky přeostří. To se vám nikdy nemůže stát pokud máte automatické ostření ovládané zvlášť.

3. Intiutivní a rychlá změna mezi kontinuálním a AFS ostřením

A tohle je asi jedna z nejoblíbenějších funkcí co mi toto nastavení nabízí.

Fotoaparát vám nabízí dva režimy ostření. ( Nikon, aspoň co vím dokonce tři. Mimo dále popsanými nabízí AF-A, což je nějaká automatika, která vyhodnotí jaký režim bude pro vás v danou situaci nejlepší. Upřímně bych v ní úplně nevěřil, ale třeba ji někdo s dobrými výsledky používá. )

AF-S : Uváděné jako “jako single point AF” je určen převážně na statické scény. Autofokus vám zaostří na jedno místo a již se nemění.
AF-C : Kontinuální ostření oproti AF-S se hodí na pohyblivé objekty. Jde o aktivní autofokus, kdy vám fotoaparát stále přeostřuje na vámi určeném AF bodu.

Jako fotograf zvířat i sportu se dostanete častokrát do situace kdy využijete oba dva typy autofokusy. Scéna i vámi fotagrafované subjekty rychle mění chování a vy musíte na to rychle reagovat. Přepínaní na těle fotoapratu je dost zdlouhavé a upřímně já si nechci hrát s nastavením v momentě kdy mi nejspíš uniká perfektní příležitost na skvělý snímek. Nastavením autofokusu na tlačítko AF-L f kontinualním módu vám dává možnost skloubit oba dva autofokusy do jednoho a kontrolovat jej pouze jedním prstem. Pokud chcete využívat kontinuální ostření držite prst stále na tlačítku. Pokud využívate AF-S, pouze tlačítko jednou zmáčknete a zaostříte. Je to praktické, intuitivní a hlavně rychlé a přesné.

Nakonec uvedu příklad nastavení u Nikonu D7200. U všech Nikonů to bude dost podobné.

Nejprve musíte zakázat funkci ostření na spoušti. To naleznete pod menu A a1. ( obr.1-3)
Dále zakázat AF aktivaci ( obr.3)

Nastavení AF pro zadní ovladač nastavíte v menu F – f4 kde pod tlačítko přiřadíte funkci AF-ON.
Fotoaparáty profesionální třídy již toto tlačítko mají a není proto potřeba funkci přizazovat.